Ergonomie počítačového pracoviště

Z hlediska dnešních znalostí prakticky nelze pochybovat o tom, že masové používání počítačů, zejména osobních, přináší s sebou i značné rozšíření zdravotních potíží souvisejících s prací u počítače. V předchozích částech jsme se věnovali řadě potíží souvisejících s typickým režimem zátěže svalstva drobnými opakujícími se pohyby, souhrnně označovaných RSI.

 

  • Dobrá poloha těla při práci není ani zdaleka ovlivněna pouze vybavením počítače, jako je např. ergonomická klávesnice, ale také celkovým uspořádáním tohoto vybavení. Jednoduchým vodítkem pro první kontrolu vhodnosti polohy těla při práci s počítačem je tzv. pravidlo pravých úhlů: pravý úhel je základním prvkem určujícím polohu těla – nohy spočívají pevně na podlaze, lýtková část směřuje svisle vzhůru až ke kolenu, kde se noha opět zaklání do pravého úhlu, aby stehenní část mohla spočívat vodorovně.
  • Rovněž úhel svíraný stehenní kostí a zády by měl být při sezení zhruba 90 stupňů. Paže by měly od ramen spočívat podél těla a v lokti tvořit opět přibližně pravý úhel. Zápěstí by mělo být při práci pokud možno narovnáno v nezkřivené poloze. Toto doporučení může ovlivnit např. použitá klávesnice a zejména osoby trpící potížemi se zápěstím by se měly při práci s klávesnicí velmi pečlivě vyhýbat dlouhodobému ohybu zápěstí při práci. Absolutní rozměry vhodného pracovního místa, které by vyhovovaly každé postavě, lze těžko stanovit. Většina doporučení vychází z požadavku stanovit rozpětí vyhovující asi 95–98 % populace a pro konkrétního pracovníka je vhodné polohu při práci zkontrolovat individuálně.
  • Většina z potíží diagnostikovaných jako RSI souvisí s mechanickým tlakem na důležité nervy procházející postiženými oblastmi. Bezprostřední příčinou tohoto tlaku může být zbytnění tkání následkem zatížení nebo probíhajícího zánětu, nevhodná poloha končetiny, trvalé svalové napětí a konečně i vnější tlak na postižené místo.
  • Podložky pro oporu rukou pokládané před klávesnici by tak nikdy neměly sloužit k podpoře zápěstí při psaní na klávesnici, ale nejvýše je možné se o ně opírat dlaněmi - zejména to platí při potížích způsobených syndromem karpálního tunelu. Různé názory existují na opěrky předloktí na sedačkách. Při léčbě již existujících potíží mohou výrazně pomoci držet paže ve správné poloze bez zbytečného dodatečného úsilí. Na druhé straně však mohou svým tlakem na loket a předloktí vyvolávat potíže vyvolané sevřením ulnárního nervu, zvláště jsou-li používané opěrky z tvrdého materiálu.
  • U pracovišť, na kterých se střídá u počítače několik pracovníků, je důležité, aby výšky sedacích a pracovních ploch byly nastavitelné tak, aby vyhovovaly osobám různých výšek.

 

Revoluční nástroj, návrhář kanceláří!

 

Konkurence bude závidět kancelář

Odeslání katalogu/ceníku


Vyberte katalog/ceník

Katalog byl úspěšně odeslán!

Děkujeme za váš zájem.

Pokud pro příjem pošty používáte Microsoft Outlook, je možné že e-mail s katalogem skončí v nevyžádané poště.

informace o ochraně osobních údajů

Chcete nás kontaktovat ihned? Zavolejte nám na 241 485 797.

Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naši prodejci se mu budou věnovat v co nejkratším čase.

Děkujeme za váš zájem.

Čekejte prosím...

Čekejte prosím, požadavek se zpracovává.